Rejestracja nowych samochodów w Polsce I-IV 2023 r.
8 maja 2023
Chcemy sprawiedliwej transformacji i bezpieczeństwa energetycznego Polski!
24 lipca 2023

“Maksymalna temperatura w miejscu pracy – czy to możliwe ?”

W dniu wczorajszym tj, 19.06.2023 r. w Warszawie odbyła się Konferencja “Maksymalna temperatura w miejscu pracy – czy to możliwe ?”

W organizowanej przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych dyskusji, które moderował Sebastian Koćwin udział brali przedstawiciele – eksperci z: Centralnego Instytutu Ochrony Pracy z Pracowni Obciążeń Termicznych, Departamentu Prawnego w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Departamentu Nadzoru i Kontroli z Głównego Inspektoratu Pracy.

Po za tym udział wzięła spora grupa przedstawicieli podstawowych organizacji związkowych w tym Adam Basiński z Konfederacji Pracy TMMP oraz przewodniczący Zarządu Krajowego Konfederacja Pracy Michał Lewandowski, a także m. in. przedstawiciele OPZZ Konfederacja Pracy w Kauflandzie czy OPZZ Konfederacja Pracy w Solaris Bus & Coach

Nasz przedstawiciel zabrał głos w którym podkreślił ważność wprowadzenia zapisów o maksymalnej temperaturze pracy.

Podkreślił, że byłoby to narzędzie, które wymuszałoby Firmy do rozmów ze Związkowcami w celu wdrażania rozwiązań, które by powodowały obniżenie temperatury w zakładach pracy.

Dodał, że dzisiejsze zapisy o prowadzeniu Dialogu w tym temacie niczego nie gwarantują, najczęściej mogą kończyć się odpowiedzią Firm “nie przekonaliście mnie”.

Adam dodatkowo podkreślił, że sama woda przy wysokich temperaturach to za mało, należałoby wprowadzić też opcję dostępu do elektrolitów, które to uzupełniają sód, potas, wapń, magnez czy jony chlorkowe i fosforanowe.

Podsumowując, jest to temat ważny i dobrze, że rozpoczęły się działania w tym kierunku.

W najbliższym czasie OPZZ opracuje propozycje rekomendacje związkowe w zakresie regulacji maksymalnych temperatur w miejscu pracy, rozpoczynające dialog instytucjonalny w kierunku zmiany prawa.

Dodaj komentarz