W przypadku zamknięcia placówek oświatowych pracownik – rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Co zrobić aby dostać zasiłek? Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?
Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach dot. koronawirusa rodzice w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły mają prawo do zasiłku opiekuńczego. Zgodnie z art. 4.1. ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych: W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których uczęszcza dziecko, z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 i 1590) przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni.
Podkreślić należy, że zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicowi, czy też opiekunowi dziecka do lat 8. Starać się o niego mogą pracownicy zatrudnieni nie tylko na umowie o pracę, ale również pracujący na umowach zlecenie lub prowadzący własną działalność gospodarczą.
Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia. Jest on wypłacany pracownikom na takich samych zasadach jak zasiłki opiekuńcze z tytułu ubezpieczenia chorobowego.
Pracownik starający się o zasiłek opiekuńczy powinien złożyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły oraz wniosek o zasiłek na druku Z-15A do płatnika składek. Ten sam druk powinni wypełnić pracownicy starający się o zasiłek opiekuńczy na dziecko objęte kwarantanną lub przebywające w izolacji. Wówczas nie ma znaczenia czy placówka oświatowa do której dziecko uczęszcza została zamknięta.
Podkreślić należy, że zasiłek przysługuje łącznie obojgu rodzicom, nie dłużej niż przez 14 dni. Nie ma w tej sytuacji znaczenia liczba dzieci. Liczy się to, że wymagają one opieki w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola i szkoły z powodu koronawirusa.
Warto podkreślić, że zgodnie z przepisami ustawy dot. koronawirusa pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Od uzgodnienia pracownika z pracodawcą oraz rodzaju wykonywanej pracy zależy czy rodzic lub opiekun wykonywać ją będzie zdalnie czy skorzysta z prawa do zasiłku opiekuńczego.